Góry Sanocko-Turczańskie

Przeciętny mieszkaniec Stalowej Woli zapytany o góry w naszym województwie powie o Bieszczadach, ktoś jeszcze wymieni Beskid Niski, ktoś inny może powie, że mamy Pogórza Przemyskie i Strzyżowsko-Dynowskie, ale mało kto wie coś o Górach Sanocko-Turczańskich. Klub Turystyki Kwalifikowanej KOMPAS postanowił uzupełnić tę lukę.

Zaplanowaliśmy 15 wyjazdów w Góry Sanocko-Turczańskie, w graniczące z nimi, a „bezpańskie” tereny na południe i wschód od doliny Wiaru oraz Otryt, o którym niektórzy mówią, że to Bieszczady, a inni, że już nie. W sumie w tereny mało znane, w których do niedawna nie uświadczył żadnego szlaku, a niewydeptane ścieżki znikały nagle, żeby się pojawić w niewiadomym miejscu gdzieś dalej. W ostatnim czasie wyznakowano wiele szlaków rowerowych, konnych, a także kilka typowych szlaków turysty pieszego. Nie znaczy to jednak, że wszędzie można dotrzeć szlakiem. W wielu miejscach trzeba zdać się na znajomość terenu i umiejętności.

Odbyły się już dwa wyjazdy. Pierwszy we wrześniu; sondażowy, w niewielkiej grupie w pasmo Chwaniów. Ten ze względu na tę niewielką liczebność grupy zostanie na końcu powtórzony (oczywiście w innym wariancie pieszej wędrówki).

Drugi wyjazd, dopiero co, w listopadzie. Tym razem Hoszowskie Góry Rusztowe i Równia.

Opracowałem już harmonogram dalszych wyjazdów. To najbliższe dwa lata. Perspektywa czasu każe brać pod uwagę możliwość jakichś niewielkich zmian.

Rok 2012

29 września – Chwaniów

10 listopada – Hoszowskie Góry Rusztowe i Równia

Rok 2013

9 marca – Grupa Laworty

20 kwietnia – Żuków

11 maja – Masyw Ostrego i Berdo

8 – 9 czerwca – Góry Słonne

21 - 22 września – Masyw Jaworników

                               – Moklik, Stożek, Jawor

19 października – Masyw Suchego Obycza

Rok 2014

26 kwietnia – Pasmo Kalwaryjskie i Leszczyńska Góra

17 maja – Pasmo Braniowa i Masyw Roztoki

28 - 29 czerwca – Oratyk i Krzemień

                              – Otryt

20 września – Pasmo Działu

18 października – Pasmo Jamnej

Jerzy Kopeczek

Przodownik GOT